Jeřáb popelavý

Verze pro tisk

Zhruba před čtrnácti dny k nám do stanice volal myslivec, který viděl uvízlou labuť na vypuštěném rybníku. Bylo k půl čtvrté odpoledne a proto jsme neotáleli a ihned vyrazili, neboť tma na nikoho nečeká.
Dorazili jsme do obce Smrkovec kousek od Horažďovic, kde už na nás čekal pan myslivec a zavedl nás ke Konětovskému rybníku, kde se labuť nacházela. Dalekohledem bylo vidět, že pták už musí být k smrti vyčerpaný neboť nejevil známky pohybu, ale myslivec nám tvrdil, že ještě před chvílí byl pták v pohybu. Také jsme si říkali, že vzhledem pták vypadá spíše jako volavka a pokud je to labuť, je celá od bahna.
Brození k nebohému jedinci, bylo náročné. Když jsme k němu dorazili, pták už nejevil známky života a co hůř, nejednalo se vůbec o labuť nebo o volavku. Byl to dospělý jeřáb popelavý (Grus grus). Tito krásní a vzácní ptáci z řádu krátkokřídlých, žijí v hejnech a společně se vydávají do zimovišť, jako jsou Španělsko, sev. Afrika, Turecko, ale třeba i sev. Indie, Vietnam nebo Čína.
Velmi nás to mrzelo, neboť dva dny předtím jsme měli ve stanici mladého jedince stejného druhu, který nejspíš při tahu v mlze narazil do stromu. Jeho křídlo bylo v takovém stavu, že se ho už nepodařilo zachránit a jeřáb uhynul.
Pozitivní je, že jeřábi se v této lokalitě vyskytují, a to v hojných počtech. Nezbývá nám tedy, jim popřát hodně zdaru a že snad budou koukat pořádně na cestu.