Ukliďme svět! - Clean up the World

Verze pro tisk
Ukliďme svět! - Clean up the World
 
- jedná se o celosvětovou kampaň, během níž pořádají skupiny dobrovolníků a neziskových organizací na celém světě úklid svého okolí, parků, cest, břehů řek a potoků, chráněných území, likvidaci černých skládek, ...
Smyslem akce však není pouze uklízet, ale přimět lidi k zájmu o stav životního prostředí, ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a přimět je k aktivnímu postoji.
V roce 2011 probíhá tato akce již 19. rokem. Každoročně se do akce zapojí asi 35 miliónů dobrovolníků z více jak 100 zemí.
 
            Již potřetí za sebou jsme uspořádali akci „Ukliďme svět!“ i u nás ve Spáleném Poříčí. Akce se konala v sobotu 2.4.2011 sraz jsme měli v 10 hod. dopoledne na náměstí. Zde jsme účastníkům rozdali pytle a rukavice a mohlo se vyrazityrazili na náměstí, kde jsme účastníkům rozdali pytle a rukavice. Trasa naší „procházky“ byla stejná jako v předchozích letech: fotbalové hřiště – Hvížďalka a počasí téměř letní.
 
            První zastávka nás čekala již po pár metrech a to u napůl rozpadlé stodoly, kde se schází místní omladina. Zde se jednalo především o obaly od nápojů a cigaretové krabičky. Při pěší trase a na březích řeky Bradavy se již jednalo o odpadky rozličnější (od pet-lahví přes obaly od sušenek a bonbonů až po starý volkmen, rozbitý deštník, pneumatiku či části jízdních kol).
            Zhruba v polovině naší trasy, tedy u mostu, jsme měli pro dobrovolníky přichystané malé občerstvení. V této chvíli jsme již měli 10 z 12 pytlů plných. Po načerpání nových sil jsme pokračovali po naučné stezce, směrem na Hvížďalku, kde jsme dosbírali zbylé dva pytle. Došli jsme až k mlýnu, před rybníkem Hvížďalka.
 
            Z uklízecí akce se nakonec vyklubala pěkná procházka rozkvetlou jarní přírodou. Cestou jsme viděli rozkvetlé violky vonné, záplavu sasanek hajních, žlutou orsej jarní, či křivatec žlutý, z živočichů například skokana hnědého, slepýše křehkého a plno pěvců.
 
            Při této procházce se nám podařilo nasbírat přibližně 200 kilogramů rozličných odpadků, za což chceme moc poděkovat všem zúčastněným a doufáme, že nám svou přízeň zachovají i v příštích letech. Děkujeme!
 
 Zemková Vendula