Vítání ptačího zpěvu 2013

Verze pro tisk

Dne 18.5.2013 proběhla další tradiční vycházka. Vycházka byla zaměřena na poznávání, odchyt a kroužkování ptactva.

Vycházku vedl předseda Nepomuckého ornitologického spolku pan Václav Kovář. Trasa vycházky byla tentokrát netradiční. Po setkání účastníků u zámku ve Spáleném Poříčí se všichni přesunuli do obce Mítov, odkud se vycházelo.

Nad lomem Mítov byla nachystána první z nárazových sítí na odchyt ptactva. Zde nám pan Kovář přednesl a názorně předvedl zásady kroužkování ptáků a další zajímavosti. Do sítě se chytil drozd brávník a budníček lesní. Podle slov ornitologa to byl jeho první kroužkovaný drozd brávník. Dalším zpestřením vycházky byla ukázka vábení ptactva na audionahrávku. Tento způsob vábení se ukázal jako velice efektivní. Podařilo se přilákat králíčka obecného a další druhy.

Naše kroky směřovaly do obce Hořehledy, kde byla nachystána druhá nárazová síť. Zde byl odchycen další z ptáků, ale bohužel při vymotávání ze sítě ulétl. U rybníka v Hořehledech jsme pozorovali kachnu divokou sedící na vejcích a hnízdo drozdů kvíčal.

Ještě před vycházkou nás zneklidňovala nepřízeň počasí, ale nakonec vysvitlo i sluníčko a všichni zúčastnění byli spokojeni.

Těšíme se na další ročníky vítání ptačího zpěvu a děkujeme všem.