Výprava do Koněpruských jeskyní

Verze pro tisk
21.5.2011 se uskutečnila poslední výprava MOP v tomto školním roce. A kam jsme se vypravili? Tentokrát jsme naplánovali výlet do Českého krasu – do Koněpruských jeskyní a po naučné stezce Zlatý kůň a do Berouna na medvědy.
 
Nevím zda to bylo tím, že se jednalo o poslední výpravu, či přejícím počasím (bylo opravdu nádherně), ale účast byla perfektní (17 dětí … Natálka, Kuba Vašek, Simča, Marcelka, Nikola se sestřenicí, Pavlík, Péťa, Monča, Stelinka, Eliška Honzík, Hanička, Karolínka a Štěpán s Kubou a 7 dospěláků…Jarka, Míša, Petr, Vendula, Péťova maminka a Zdeněk s Janou). Sraz jsme měli už v 7:30 na vlakovém nádraží v Nezvěsticích, odkud jsme jeli do Plzně, kde jsme přestoupili na rychlík do Berouna.
 
Bohužel nám naše plány narušilo hned několik nepředvídatelných okolností. V první řadě, kvůli opravám železniční trati měl i náš vlak zpoždění, díky čemuž jsme museli odložit návštěvu berounského medvědária na neurčito. Dále byl zrušen autobusový spoj Beroun žel. St. – Koněpruské jeskyně, což pro nás mělo za následek to, že při cestě z Berouna do Koněpruských jeskyní jsme si počkali na linkový autobus, který nás odvezl jen na rozcestí (ještě asi 2 km od jeskyní) a zpáteční cestu jsme absolvovali pěšky celou (asi 8 km, naštěstí z kopce :o))
Ale kvůli horku a s ohledem na nejmenší členy výpravy jsme byli nuceni zrušit i cestu po naučné stezce Zlatý kůň.
 
Ale hold se nedá nic dělat, alespoň víme, kam vyrazit příště!
 
Když jsme tedy pěšky došli k jeskyním, měli jsme ještě asi půl hodinky čas, než nám začínala prohlídka. Dali jsme si tedy svačinu a vyrazili jsme za taji Koněpruských jeskyní. Prohlídka trvala asi hodinu a trasa byla dlouhá asi 620 m. K vidění zde bylo spoustu zajímavostí: krápníková výzdoba (stalaktity, stalagnity a stalagnáty), koněpruské růžice, kosterní pozůstatky po tvorech, kteří se do jeskyní kdysi zřítili propastmi (např. nosorožec srstnatý, jelen, makak, i lidské ostatky z období 3.000 let př. nl.) a dokonce i místní obyvatelé netopýři.
Slečna průvodkyně nám ukázala jak vypadá taková jeskynní tma či jak zní jeskynní ticho, ale aby nás z jeskyně pustila a rozsvítila nám, museli jsme jí ve tmě zazpívat. Zpěvu se tedy chopily naše děti a zazpívali oblíbenou táborovou píseň „Hlídač krav“.
A to byl konec prohlídky. Po prohlídce jsme si dali zmrzlinu, nakoupili suvenýry a vyrazili pěšky na vlak do Berouna a zpět k domovu.
 
Výprava se všem, i přes těch pár komplikací, líbila a tak doufáme, že s námi vyrazí i příště.
 
Vendula Zemková
 
Cesta do Koněpruských jeskyní Vyhlídka u Koněprus
Výhled před jeskyní Vstup do jeskyně
Stalagnit a stalaktit Pohled shora
Všichni účastníci výpravy Koněpruské růžice
Pohled do "komína" Vodopád
Jeskyní výzdoba Kosterní pozůstatky
 
U konce prohlídky